Detské matrace

Každý rodič chce pre svoje dieťa len to najlepšie! Pozornosť by rodičia mali venovať predovšetkým detskému matracu, pretože ním môžu pre svoje dieťa zabezpečiť nielen zdravý spánok, ale tiež oddych pre celé jeho telíčko a najmä zdravý vývoj jeho chrbtice.

Detské matrace nájdete v niekoľkých variantoch. Pre dieťa môžete vyberať buď spomedzi molitanových detských matracov, obľúbené sú tiež penové, či kokosové detské matrace. Prvý detský matrac poslúži dieťaťu približne počas dvoch alebo troch rokov. Najčastejšie sa kupujú detské matrace s rozmermi 60×120 cm alebo 70×140 cm. Detské matrace by mal byť dostatočne pevné, aby pre chrbticu dieťaťa zabezpečili bezprostrednú oporu. Pre deti vo veku do jedného roka sa odporúčajú skôr stredne tvrdé a tvrdšie matrace. V takom prípade by ste sa mali zamerať na detské matrace, ktoré budú prešívané, čím sa zvyšuje mäkkosť matraca, no zároveň budú dostatočne pevné. Pre dlhodobejšie využívanie sú vhodné obojstranné detské matrace, ktoré môžete striedavo otáčať na ich tvrdšiu alebo mäkšiu stranu. Vyhýbať by ste sa mali príliš mäkkým matracom. Pri takomto type matraca sa dieťa môže príliš zabárať, a tým sa sťažuje jeho dýchanie a zvyšuje sa pravdepodobnosť výskytu syndrómu úmrtia dieťaťa. Detské matrace sú skutočne dôležitou potrebou dieťaťa, ktorej výber by ste, nepochybne, nemali podceniť.

Ako už bolo spomenuté, dôležitou otázkou pred samotnou kúpou je, ako dlho budeme detský matrac potrebovať a využívať? Kupujete ho po dobu prvého roka dieťaťa, alebo ho plánujete užívať aj v nasledujúcich dvoch – troch rokoch? Podľa týchto aspektov by ste si mali vyberať medzi pevnejšími a mäkšími detskými matracmi.

Medzi momentálne najpopulárnejší detské matrace patria hlavne kokosové detské matrace, ktoré sa môžu pýšiť, predovšetkým tým, že plnia požiadavky ortopédov z hľadiska tvrdosti detského matracu. Kokosové vlákno je prírodným materiálom, preto máte istotu, že detský matrac Vášho dieťaťa neobsahuje žiadne toxíny.

Dostupný sú tiež penové detské matrace, pri ktorých, ako aj pri všetkých ostatných, je dôležité prihliadať na hrúbku matraca a tvrdosť povrchu. Konkrétne pre bábätká predstavuje veľmi dobrú kúpu detský matrac z elastickej peny, ktorá odľahčuje telo na miestach, kde je prevýšený tlak.

Pružinové detské matrace vytvoria pre Vaše dieťa takmer dokonalé prostredie pre jeho spánok. Tento komfort zabezpečuje pružinová konštrukcia. Detské matrace takéhoto typu poskytujú dieťaťu dostačujúci komfort a pohodlie, a to vďaka dostatočne hrubej vrstve ochrannej peny. Pružinové detské matrace sú dostatočne priedušné a benefitom je tiež rýchle odvetrávanie vlhkosti.

Detské matrace sú jednou z mnohých položiek, ktoré Vaše dieťa potrebuje pre jeho zdravý vývin, preto by ste pri jeho kúpe nemali pozerať na cenu. Je dôležité, aby detský matrac spĺňal to, čo od neho očakávate a čo Vaše dieťa bezodkladne potrebuje! Ceny sa pohybujú od niekoľkých desiatok až po stovky eur, záleží len na Vás do akej výšky ste ochotný zájsť. V tomto prípade však cena nie je to najdôležitejšie…