8 osvedčených tipov ako bicyklovať bezpečne aj po tme

Krátke dni a dlhé zimné večery, keď sa začína stmievať čoraz skôr, vytvárajú pre cyklistov mimoriadne náročné podmienky. Nielen, čo sa týka samotnej jazdy, ale aj bezpečnosti, ktorá by mala byť pri športe kľúčová. Či už totiž jazdíte na bicykli do práce alebo bicyklujete zo záľuby, mali by ste dbať najmä o to, aby ste neohrozovali nielen seba, ale ani ostatných účastníkov cestnej premávky.

1. Na jazdu potme sa vopred dobre pripravte

Ak už dopredu viete, že budete musieť jazdiť na bicykli potme, neponechajte nič na náhodu. Radšej sa pripravte vždy vopred, aby vás po ceste nič nezaskočilo a nemuseli ste riešiť vzniknutý problém priamo na ceste, bez dostatočného zdroja osvetlenia. Skontrolujte si napríklad, aký máte tlak v pneumatikách. Vezmite pritom do úvahy, že v noci teplota klesá, čo má vplyv aj a pokles tlaku vo vnútri gúm.

2. Vezmite si so sebou potrebné vybavenie

Bicyklovanie v tme so sebou prináša viaceré nástrahy, preto nezaškodí, ak sa na prípadné ťažkosti dopredu pripravíte. Preto si nezabudnite so sebou zobrať všetko potrebné servisné náradie na opravu, ako aj náhradné diely, súpravu na opravu defektu, dušu a pumpu.

3. Pokiaľ nemusíte, nikdy nechoďte sami

Potme sa nikdy nebicyklujte sami, vždy chodievajte minimálne vo dvojici alebo najlepšie v skupinke viacerých cyklistov. Samozrejme, jazdite s primeranými  rozostupmi medzi jednotlivými jazdcami, inak môže svetlo človeka idúceho za vami vrhať tiene pred vás a skresľovať tak trasu, po ktorej idete.

4. Nezabúdajte na dostatočné osvetlenie

Je dobre známym faktom, že cyklisti majú tendenciu preceňovať svoju viditeľnosť. Jednoducho povedané, sú presvedčení, že je ich dostatočne vidieť. Väčšinou to však nie je pravda, nakoľko oproti autám sa pohybujú pomaly a potichu, takže o situácii častokrát získajú prehľad skôr, ako šofér, ktorý nenápadného cyklistu veľakrát zbadá až v poslednej chvíli.

Práve preto sú predné svetlá absolútne základným vybavením každého cyklistu, ktorý sa vydá na jazdu potme. V členitejšom teréne ich môžete doplniť aj čelovkou na prilbe – takto získate nielen periférne, ale a bodové osvetlenie a budete sa cítiť istejšie.

5. Zrak si chráňte okuliarmi

Cyklistické okuliare s čírymi zorníkmi alebo fotochromatické sklá, ktoré plynule menia priepustnosť svetla, sú ideálne na jazdenie v zlých svetelných podmienkach. Okrem toho, že vám zlepšia viditeľnosť, ochránia oči pred hmyzom, kvapkami a konárikmi, ktoré nemusíte zbadať včas.

6. Pripevnite si odrazky a reflexné pásiky

Reflexné doplnky netreba podceňovať. Sú ideálne po zotmení, pretože sú schopné odrážať umelé svetlo. Výskumy hovoria za všetko, nakoľko bolo zistené, že v noci je reflexný materiál viditeľný z 3x väčšej vzdialenosti ako biely odev a z 10x väčšej vzdialenosti ako modré oblečenie.

7. Nejazdite v neznámom teréne

Jazda potme je náročná sama osebe, preto pokiaľ je to možné, vyhnite sa trase, ktorú dobre nepoznáte. Všetky jamy, hrbolce, korene, skaly či výmole, ktoré by ste za dňa bez problémov obišli, môžu byť v tme príčinou, ktorá spôsobí váš pád. 

8. Jazdite radšej pomalšie a opatrne

To, že v tme je reakčná rýchlosť o niečo pomalšia ako za dňa, azda ani netreba vysvetľovať. Preto neriskujte a snažte sa prispôsobiť rýchlosť a spôsob jazdy náročnosti daných podmienok.