Ak patríte k ľuďom, ktorý milujú tráviť víkendy na chatách s rodinou niekde v horách alebo jednoducho v prírode, mali by ste sa o využití týchto chatiek dozvedieť viac.
Aký sa hodí materiál chatky do prostredia?
Do prírodného prostredia sa najlepšie hodí drevo. Zrubová chata je malebná stavba, ktorá si vyžaduje predovšetkým pokoj a teplo. Svojou atmosférou a útulnosťou láka hneď na prvý pohľad. Ak sa s rodinou rozhodnete pre drevodom určite nebudete ľutovať. Majú ďaleko viac využití než si myslíte, okrem toho že Vás privedú z každodenného stresu do bezpečia prírody spolu s Vašou rodinou. Kvalitne postavené zruby dosahujú životnosť aj viac ako 150 rokov.
Veľkou výhodou drevodomu je ich vnútorná klíma. Ich materiál dokáže prirodzene regulovať vlhkosť v interiéri domu a preto nie je potrebné ho následne ďalej spracovať.
Kde sa osvedčuje stavba zrubových chát?
Stavby zrubových chát sa osvedčili najmä v oblastiach s miernou a chladnejšou klímou, pretože drevo má tepelnoizolačnú a akumulačnú schopnosť stojace v takmer ideálnom pomere. Jeho tepelnoizolačné vlastnosti závisia od hustoty dreva a tá nie je rovnaká u jednotlivých druhov drevín. Zväčša platí pravidlo, že čím je drevo hustejšie, tým vyššia bude jeho schopnosť izolácie. Či bude obydlie dobre zaizolované závisí aj od priemeru použitej guľatiny, v prípade zrubov sa pohybuje v rozmeroch okolo 200 až 400 milimetrov.
Čo ovplyvňuje tepelnoizolačnú schopnosť celej stavby?
Tepelnoizolačnú stavbu celej chatky ovplyvňuje aj tesnosť celej drevenej konštrukcie, pretože sa v nej nachádza veľký počet rôznych spojov a tiež medzier. K miestam s najväčším rizikom bezpochyby patria napríklad spoje s prahovou kladou a základnou konštrukciou alebo spoje medzi pomúrnicovou kladou a konštrukciou štítu, ale tiež aj rohové spoje a osadenia rámových konštrukcií.
Stavbu chát, najmä ak sa rozhodnete pre stavbu zrubovej chaty, určite zverte do rúk odborníkom. Poprípade sa môžete obrátiť na renomované firmy, o ktorých poznáte kvalitu ich práce a nepochybujete.